Na mnoha českých zahradách roste právě keř červený rybíz. Zralé plody mají měkkou slupku s dužinatým a rosolovitým středem. Rybíz je sice kyselejším ovocem, ale obsahuje hodně vitamínu C. Pokud sníte hrst rybízu, můžete tak pokrýt i doporučenou denní dávku. Vitamín C je třeba tělu pravidelně dodávat, protože naše tělo si ho samo neumí vyrobit. Rybíz také obsahuje červená barviva, která mají vysoké antioxidační účinky. Také obsahuje vitamíny skupiny B, betakaroten a vápník. Rybíz tedy posiluje náš imunitní systém, má čistící účinky, podporuje trávení a podporuje kardiovaskulární systém.
Plody rybízu dozrávají během léta a vy většinou řešíte, co si s tolika bobulkami počnete. Uvařte si doma rybízový sirup. Výroba je jednoduchá a nenáročná na suroviny. K výrobě budete potřebovat 2 kdy rybízu, půl litru vody, 3 kg cukru a 24 g k. citronové. Natrhaný čerstvý rybíz zbavíme stopek a řádně propláchneme vodou. Rybíz rozmačkáme a zalijeme vodou. Necháme zhruba 24 hodin luhovat.
Po uplynutí dne vodu z rybízu slijeme a přes plátýnko vymačkáme veškerou šťávu z bobulek. Do šťávy přidáme cukr a kyselinu citronovou a zahřejeme asi na 85 °C. Poté sirup plníme do čistých lahví s uzávěrem. Jestliže se na hladině vytvoří pěna, sebereme ji zvlášť. Pěnu do lahví rozhodně nedáváme.
Takto uvařený sirup vám vydrží do příštího léta a vy si tak i v zimě můžete vychutnávat tento skvělý sirup. Pokud nemáte čas na vaření sirupu nebo nemáte vlastní rybíz, můžete si Rybízové sirupy 250 ml https://eshop.koldokol.cz/rybizove-sirupy-250-ml/ zakoupit. Rybízové sirupy jsou vyráběny z nefiltrované 100 % šťávy bez zbytečné chemie. V sirupu najdeme třtinový cukr, vodu, rybíz a bio https://www.bio.org/ citrónovou šťávu. Sirup využijete jako lahodný nápoj v domácí limonádě, čaji nebo jen tak naředěný s vodou. Chutnat vám bude i na rýžové nebo ovesné kaši či jako doplněk dalších sladkých jídel.