Družstevní byt byl snad přežitek z dob minulého režimu. Kolektivní vlastnictví družstevníků začalo v posledních dekádách ubývat v řádu set tisíc ročně, avšak vnímání tohoto bydlení se opět mění. Nové družstevní byty začaly znova vznikat a přibývají další, což znamená výbornou zprávu pro lidi, kteří nedosáhnou na hypotéku.
Jak vlastně funguje družstevní byt
Je to od každého něco. Platíte nájem, ale dá se říct, že vám byt patří, jelikož jím můžete disponovat. S trochou humoru v hlase se dá říci, že družstevník je nájemníkem svého vlastního bytu. Koupí družstevního bytu se stáváte spolumajitelem domu, který vám částečně patří, nebo alespoň nějaká jeho část. Dá se říct, že družstevní bydlení je jakýsi hybrid mezi vlastnictvím bytu a nájemním bytem.
Jak funguje koupě družstevního bytu
Pakliže o koupi družstevního bytu přemýšlíte, musíme vás ujistit, že tato alternativa bydlení má řadu výhod, ale také i své nevýhody. Výhodou je například samotná koupě – stačí, abyste zaplatili čtvrtinu až třetinu ceny bytu, abyste se mohli nastěhovat – k tomu vám stačí většinou to, co máte naspořeno na stavebním spoření, nebo vám bude stačit půjčka na bydlení. Zbylou částku doplácíte formou nájmu, a až doplatíte zbytek obnosu, byt je oficiálně váš.
– Jaké jsou výhody družstevního bytu?
Výhodou je, že nemusíte dokládat příjmy a nic nedlužíte bance. Také je přirozené, že jsou družstevní byty o třetinu levnější než obecní či vlastnické, jelikož cílem družstva není primárně zisk. Navíc můžete jako počáteční vklad vložit jakoukoli částku, může to být i devadesát procent celkové částky. Obrovskou výhodou je také to, že se splátky dají s časem různě měnit.
– Jaké jsou naopak nevýhody družstevního bytu?
Nevýhodou je, že nejste majiteli ani vlastníky bytu, ale pouze podílníky v družstvu. Byty k prodeji jsou většinou starší, avšak mohou být zcela zrekonstruované.