Konzervace sušeného ovoce
Možná si ještě vybavíte klasické jablečné či hruškové křížaly, jejichž výroba byla tradiční podzimní činností našich babiček. U jablek a hrušek nakrájených na velmi tenké plátky a šetrně sušených v blízkosti kamen obvykle nedocházelo k plesnivění, protože velice rychle jednotlivé slupky ztrácely vodu a vysychaly. I přes veškerou snahu se však některé vnitřní části plátků začaly „zelenat“ plísní. Horší byla situace u plodů, které vysychaly pomaleji, např. meruňky, a jestliže byly kyselejší s nižším obsahem cukru, také rády plesnivěly.
Později se začalo sušené ovoce prodávat jako běžný potravinářský sortiment a tam by v uzavřeném sáčku nebyla žádná plíseň tolerována, proto se všechny plody podrobovaly konzervaci. A v podstatě se podrobují dodnes – sušené meruňky a švestky jsou běžně buď balené v ochranné atmosféře oxidu siřičitého, anebo jsou obalovány vrstvou tuku (oleje), případně přislazovány cukrem, který rovněž působí jako konzervant. Máme pak na stole doslova koktejl látek, které s přirozeným obsahem živin nepříjemně korelují.
Co takhle ovoce sušené mrazem
Objev tlakového zmrazování za vzniku sublimačního jevu, kdy nedochází k odpařování vody, ale k přímému přechodu z pevného do plynného skupenství, přinesl převratnou změnu v technologii zmrazování potravin. Využíval se pravidelně v programu amerických kosmických výzkumných projektů a astronauti tak měli k dispozici velmi lehké kousky ovoce a zeleniny, z nichž se nevytrácely cenné látky, hlavně vitamíny a enzymy.
Na kosmický program navázala i výroba pro „pozemské“ strávníky a dnes si můžeme dopřát lyofilizované ovoce poměrně běžně. Mrazem sušené ovoce Naklíčeno.cz ztrácí na své hmotnosti většinu vody, což je v praxi snížení váhy až o 90 procent. Obrovskou výhodou je ovšem zachování téměř všech látek v ovoci obsažených v čerstvém stavu a naprostá absence konzervačních činidel. Můžete je tedy skladovat velmi dlouhou dobu a máte doma zásobu různých ovocných druhů do zdravých koktejlů, obilných kaší, jogurtů a dalších dobrot, které podporují přirozený způsob stravování a tím pádem posílení vlastního zdraví.