Možná právě vy, jste zastánci živého oplocení. Živé ploty vás nejen chrání před zvědavými pohledy, ale jsou i esteticky krásné, pokud zvolíte vhodné keře. Zachycují také prach a působí jako proti hluková bariéra.
Jestli nevíte, jaké rostliny budou pro výsadbu plotu vhodné, navštivte zahradnictví, kde vám ochotně poradí. I na internetu nejdete mnoho užitečných rad.
Záleží na tom, zda chcete mít pouze zelený plot nebo je pro vás lákavější kvetoucí oplocení. Některé keře, vám poskytnou i zdravé a chutné drobné ovoce.
Mezi takové patří třeba Rakytník řešetlákový. Výhodou pěstování rakytníku je, že nevyžaduje téměř žádnou údržbu a snese jakékoli prostředí a půdu. Nevadí mu ani půdy s obsahem písku nebo kamení. Je plně mrazuvzdorný. Není náročný ani na zálivku, naopak nesnese přemokření. Bude vám, ale vděčný pokud ho umístíte na slunné místo. Pak se vám odvděčí plody plnými minerálů a vitamínu C. Obsah tohoto vitamínu, je totiž několikrát vyšší než u citrusových plodů. Z plodů, si můžete vyrobit velmi zdravé marmelády, šťávy nebo léčivé masti. Můžete ho pojídat jak syrový, tak sušený. Pokud očekáváte dostatečnou sklizeň těchto zdravých plodů, nesmíte zapomenout na to, že je potřeba vysadit samčí a samčí rostliny. V případě, že se rozhodnete pro živý plot z rakytníku, sklidíte několik desítek kilogramů této zdraví prospěšné plodiny. Z rakytníku můžete upotřebit nejen plody, ale i listy a větve.
Rakytník vám poskytne soukromý od zvědavých pohledů, protože se jedná o hustý keř. Dorůstá dvou až tří metrů. Má také zajímavou barvu listů. Listy jsou šedozelené až stříbřité, vypadají jako ojíněné.
Tak jako každý živý plot i rakytníkový potřebuje pro kompaktní vzhled pravidelný sestřih a údržbu. Nejlépe bude, když rakytník ostříháte po sklizni plodů. Nemusíte se obávat, že rakytník bude v dalším roce méně plodit. Naopak budete překvapeni, že výnosy budou ještě větší.
Základem pro stříhání jsou vhodné a ostré zahradní nůžky.