Všimli jste si někdy, jaké barvy se objevují na obloze při východu a západu slunce? V těchto okamžicích zde převažuje červená, oranžová a žlutá a naopak modrá barva se odtud téměř ztrácí. Čím více je slunce blíže obzoru, tím méně modré barvy se odtud šíří. Je to samozřejmě dáno samotnou atmosférou, protože slunce nízko nad obzorem je v takové poloze, kdy paprsky prochází velmi širokým pásem atmosféry, a ta z velké části pohlcuje modrou složku spektra. Modrá barva má totiž kratší vlnovou délku, než červená a žlutá, a dlouhovlnnému záření atmosféra příliš ve vyzařování nebrání.
Tomuto přirozenému procesu se přizpůsobuje i lidský zrak a další tělesné pochody, které na něj navazují. Za ranního rozbřesku a večer před západem slunce je organismus naladěn spíše na odpočinek a spánek a teprve v době, kdy je slunce výše na obloze, a kdy se ve světelném spektru objevuje i modrá složka, býváme připraveni podávat maximální pracovní výkon. Tak by to mělo být v ideálním případě, jenže současný svět je nastaven mnohdy proti přirozenému stavu a přírodě. Lidé pracují v noci i večer, využívají k tomu výpočetní techniku, která vyzařuje mnoho modrého světla, a tak dochází k problémům se spánkem, k únavě, depresím, nesoustředěnosti, agresivitě atd.
V ideálním případě je skoncovat s tímto životním stylem, jenže ne vždy to jde tak snadno. Tehdy nám mohou být nápomocné brýle proti modrému světlu https://www.luxbryle.cz/36-proti-modremu-svetlu. Odfiltrují část modrého spektra a tím pádem nejen, že šetříme náš zrak, ale také upravujeme přirozený spánkový cyklus, tvorbu melatoninu a serotoninu, což má zásadní vliv na lidskou psychiku.
V současné době je mnoho lidí podrážděných a pod psychickým tlakem, k čemuž přispívá pracovní přetížení a mimo jiné i nedodržování pravidelného odpočinku a příliš mnoho hodin strávených u počítače, mobilního telefonu nebo televizní obrazovky.