Refinancování je v posledních letech velmi žádanou službou řady bank. Každoročně se o refinancování hypotéky na internetu zajímají tisíce lidí s jediným cílem najít výhodnější úvěr, který jim zajistí nižší úrokovou sazbou, delší dobu splácení nebo nižší měsíční splátky. Jak ale vlastně takové refinancování funguje, co je k němu potřeba a kdy je správná doba?
Fixní doba napoví, kdy je nejlepší doba pro refinancování
Refinancování je výhodné jen v případě, kdy je provedeno v tu správnou chvíli. Řada bankovních i nebankovních společností má nastavenou fixaci úvěrů, během které je předčasné splacení úvěru značně nevýhodné, neboť je pokutována vysokými sankčními poplatky. Po ukončení fixace má však dlužník možnost svou půjčku refinancovat a odejít k jinému poskytovateli, který mu nabídne pro něho výhodnější podmínky. Doba fixace se u různých poskytovatelů liší, někde to může být 5 let, jinde 8, případně deset. Vždy tedy záleží na dohodnutých podmínkách ve smlouvě.
Před koncem fixačního období úrokové sazby je dlužník obeznámen s novými podmínkami na další fixní období, pokud s nimi souhlasí, smlouva dál běží za standartních podmínek. Pokud jsou ovšem nové podmínky v rozporu s jeho přesvědčením, může žadatel beztrestně odejít k jinému poskytovateli bez jakýchkoliv sankcí a poplatků za předčasné splacení. Refinancování stávajícího úvěru by tedy mělo přijít až za předpokladu, že se věřitel s dlužníkem na nových podmínkách neshodnou.
Co znamená refinancovat hypotéku?
V případě, kdy se dlužník rozhodne novou nabídku na další fixní období od stávajícího poskytovatele neakceptovat, má právo splatit svůj úvěr novým úvěrem od jiného poskytovatele. Nový úvěr pak splácí namísto předchozí, ovšem pro dlužníka za výhodnějších podmínek. Důvodů proč refinancovat může být celá řada, je tedy vždy na zvážení dlužníka, zda u stávajícího poskytovatele přetrvá nebo půjde za lepší nabídkou.